Raziskovali bomo havajsko otočje, kjer se zlati in črni pesek, bujno rastje in širni modri ocean združujejo v čudovito kuliso za spoznavanje pristne polinezijske kulture. Odkrivali bomo slapove in skrite plaže, doživeli nepozabne sončne zahode, okušali tropsko sadje ter zaplavali v kristalno čistem oceanu ob dih jemajočih pogledih. Morda se preizkusite v deskanju na valovih ali v tradicionalnih hula plesih. Od živahnega Honolulu-ja in zgodovinskega Pearl Harbour-ja na otoku Oahu (v prevodu zbirališče, otok druženja), preko mističnih dolin in skritih slapov na otoku Kauai (v prevodu vrt), pa do veličastnih vulkanskih kraterjev ter belih in črnih peščenih plaž na otoku Maui (otok ozdravitve, legendarni polbog Maui) … Vsak otok je drugačen in prinaša svojevrstno kombinacijo naravnih lepot in kulturnih doživetij. Vsi pa imajo v sebi življenjsko energijo (ljubezen), katero povzame polinezijski pozdrav "Aloha".
Prevoz iz Ljubljane do bližnjega letališča, od koder poletimo čez Atlantski ocean in ameriško celino do otočja sredi Pacifika, s predvidoma dvema (krajšima) postankoma na poti.
Prihod v Honolulu, glavno mesto Havajev, ki leži na otoku Oahu. Oahu je tretji največji otok v havajskem arhipelagu, je najbolj poseljen in kulturno najpestrejši havajski otok. Tu živi skoraj tri četrtine prebivalstva celotne zvezne države.
Pristanek v večernih urah, prevoz do nastanitve in počitek.
Ob lepem vremenu se zjutraj povzpnemo na hrib Lanikai Pillbox, krajši sprehod z neverjetnimi razgledi na otok, njegovo obalo in okolico (1 km hoje oz. 25 min v eno smer). Osvežili se bomo nedaleč stran, na eni najlepših plaž na otoku (in na svetu), plaži Lanikai.
Vožnja proti severu otoka, kjer bomo obiskali Polinezijski kulturni center in spoznali bogato kulturno dediščino Polinezije. Sprehodili se bomo med vasicami, kjer bomo izvedeli veliko o polinezijski kulturi. Lahko se bomo udeležili tradicionalnih delavnic, kot so ples hula, igrali na polinezijske bobne ali se preizkusili v tkalskih tehnikah. Ogledali si bomo večerno predstavo Ha Breath of Life, simbolično zgodbo, ki jo pripovedujejo s polinezijskimi plesi, glasbo in tudi gorečimi ognjenimi noži.
Jutranji vzpon na Diamond Head (skupaj dve uri enostavne hoje, 2,6 km), kjer nas čakajo dih jemajoči razgledi na Honolulu in obalo Pacifika.
Obiskali bomo znameniti Pearl Harbour in USS Arizona Memorial ter osvežili spomin na zgodovino druge svetovne vojne na Havajih. Nadaljujemo vožnjo proti severu otoka, postanek na plantažah ananasa Dole Plantation. Počitek na eni izmed plaž na severni strani otoka, nato povratek nazaj na jug.
Dopoldanski let iz Oahuja na Kauai. Otok Kauai je znan po bujni in ohranjeni naravi.
Popoldne obiščemo plažo Poipu, ki slovi po kristalno čisti vodi, belem pesku in pozor, tudi po mogočnih valovih. Sprehod ob plaži in ob primernih pogojih kopanje v turkiznem morju. V bližini si ogledamo toteme v Kāneiʻolouma Cultural Complex in se ustavimo v zgodovinskem mestecu Koloa.
Odpravili se bomo proti veličastnemu kanjonu Waimea, znanemu kot "Veliki kanjon Pacifika". Kanjon, ki je globok skoraj 1000 metrov in dolg več kot 16 kilometrov, vzame dih s svojimi rdečkastimi stenami, zelenimi dolinami in osupljivimi razgledi. Sprehodili se bomo po Iliau Nature Loop (pol km enostavne hoje). Ustavili se bomo na razglednih točkah, kot sta Waimea Lookout in Puu Hinahina. Pri slednji se bomo odpravili na krajši sprehod Cliff Trail, skupaj ura hoje. Malo naprej se sprehodimo še po krajši Koke'e State Park Nature Trail, 300 m hoje. Kratek postanek na največji plantaži kave v ZDA.
V bližini si ogledamo Spouting Horn, zanimivo geološko formacijo. Postanek na znani deskarski plaži Shipwreck, kjer se lahko najpogumnejši odločijo za skok v vodo s pečine.
Obiščemo slikovite slapove Wailua. Ob lepem vremenu se morda spustimo do vznožja slapov (800 m navzdol in nazaj 800 m navzgor, v primeru dežja sprehod odpade zaradi drseče in blatne poti) in si vzamemo čas za kopanje v osvežujočem naravnem bazenu pod slapovi.
Kopanje in snorkljanje na eni od lepih plaž na severovzhodni strani otoka (Moloa’a ali Anini). Postanek pri svetilniku Kilauea. Nadaljujemo po severni strani otoka do plaže Hanalei Bay. Njena polkrožna obala, obdana z gorami, je ena najbolj fotogeničnih plaž na otoku, primerna za plavanje, snorkljanje ali preprosto uživanje v naravi. Tu je tudi ikonični pomol. Ustavimo se na razgledni točki na dolino Hanalei.
Prost dan za uživanje na plaži (skupaj se zapeljemo do plaže) ali za kakšen izlet.
Priporočamo:
Izlet z ladjico ob obali Na Pali (iz filma Jurski park), ki vključuje zajtrk, BBQ kosilo, postanek za snorkljanje in pijačo, cena okoli $245, npr. https://www.napali.com/star/snorkel/
Izlet s helikopterjem okoli $295 za 55 min, npr. https://www.kauai.com/kauai-tours/kauai-island-helicopter-tour
Učna ura deskanja, okoli $85 za uro in pol, npr. https://www.kauai.com/kauai-tours/kauai-surfing-lessons-rentals
Dopoldanski let na otok Maui. Maui je drugi največji otok Havajev. Na zahodu otoka se nahaja Haleakalā, največji mirujoči vulkan na svetu.
Prosto popoldne na eni izmed plaž. Mogoč bo obisk Maui Ocean Centra v Maʻalaea Bay (za doplačilo, vstopnina okoli 47 €), kjer lahko vidite bogato morsko življenje Havajev v akvariju.
Cesta proti Hani (Road to Hana) velja za eno izmed najbolj osupljivih in slikovitih cest na svetu. Z več kot 600 ovinki, 59 mostovi, bujnimi tropskimi gozdovi, slapovi ter dramatično obalo, nad katero se vije, velja za nepozabno potovanje skozi neokrnjeno naravo vzhodnega dela Mauija.
Zgodnji jutranji odhod, da se izognemo gneči. Prvo kavo (in zajtrk) so privoščimo v eni izmed lokalnih kavarn v kraju Paia. Sprehod skozi tropski gozd do dveh slikovitih slapov Twin (30 min, 1.5 km). Kratek sprehod po arboretumu Ke'anae (10-15 min, brez vstopnine), kjer bomo občudovali raznoliko tropsko rastlinje. Tu raste tudi prav poseben mavrični evkaliptus. Postanek na razglednem polotoku Ke’anae, kjer bomo lahko občudovali dramatične razglede na oceanske valove, ki butajo ob črne vulkanske skale. Možnost okrepčanja s sveže pečenim bananinim kruhom, ki ga prodajajo lokalni prebivalci. Najbolj popularen je Aunty Sandy's.
Sprehod do plaže s črnim pekom v parku Waiʻānapanapa, ki je nastal iz vulkanske lave. Prispemo v mesto Hana, kjer bo čas za kosilo.
Nadaljujemo do najlepših slapov na poti, Wailua Falls, ki veljajo za največkrat fotografirane slapove na otoku. Le nekaj kilometrov naprej se bomo v nacionalnem parku Haleakalā ustavili pri Ohe'o Gulch, znanem tudi kot Sedem svetih tolmunov (7 Sacred Pools). Ti naravni bazenčki obdani z bujno tropsko vegetacijo, ki jih napajajo slapovi, se nahajajo se v narodnem parku Haleakalā. Sprehodimo se po krožni poti (1 km).
Ta dan bomo obkrožili zahodni del otoka Maui.
Dan pričnemo z zajtrkom in havajsko kavo v zgodovinskem mestu Lahaina. Tu raste eno največjih dreves banjanovcev na svetu. Kratka vožnja do dolge peščene plaže Kaʻanapali. Sprehod po promenadi in osvežitev v morju. Po kopanju se zapeljemo do Makaluapuna Point, kjer se nahajajo naravne vulkanske formacije, znane kot Dragon's Teeth (zmajevi zobje), kratek sprehod (1 km).
Nadaljujemo do zaliva Honolua, enega najboljših krajev za snorkljanje na Mauiju. Zaliv je naravno zaščiten, zato je voda mirna in polna barvitega podvodnega življenja. Prosto za raziskovanje morskega sveta. Postanek pri Nakalele Blowhole, kjer morska voda pod pritiskom brizga skozi naravno odprtino v skalah. Krajši sprehod do razgledišča.
Vožnja po slikoviti cesti Kahekili Highway do Olivine Pool. To so naravni bazeni, ki so vrezani v vulkansko skalo in napolnjeni z morsko vodo. Plavanje se tu odsvetuje zaradi močnih valov. Sledi lahkoten krožni pohod Ohai Trail (2 km), ki ponuja čudovite panoramske poglede na severno obalo Mauija.
Ob koncu dneva se ustavimo še pri starodavnih petroglifih Olowalu.
Ta dan vstanemo zelo zgodaj, saj je sončni vzhod na vulkanu Haleakalā nepozabno doživetje, mi pa želimo biti tam pravočasno, da si zagotovimo dobro mesto za opazovanje. Zapeljemo se po vijugasti cesti visoko na vulkan. S seboj bomo imeli malico in topla oblačila, saj zna biti na 3.055 metrih precej hladno. Če bo volja in lepo vreme, se odpravimo še do katere izmed krajših in enostavnih razglednih poti (različne možnosti, 10-30 min hoje).
Kratek popoldanski let (45 min) nazaj na otok Oahu.
Prosto za kopanje, učno uro deskanja na valovih, snorkljanje z želvami ali plavanje z delfini (različni ponudniki in cene, npr. Dolphins&You), morda le počitek ali sprehod po plaži. Ujamemo še zadnji sončni zahod na Havajih.
Možnost večernega križarjenja s katamaranom ob sončnem zahodu (za doplačilo pribl. 80 USD v letu 2024, 90 min).
Zgodnji jutranji let čez Ameriko proti Evropi.
Pristanek na bližnjem letališču in prevoz do Ljubljane.
V ceno potovanja so vključeni:
Nujna doplačila:
Možna doplačila:
Popusti:
Posebni pogoji: V želji ohraniti ugodno ceno potovanja za goste, se za to skupino letalske karte kupijo takoj po vaši prijavi na potovanje. Zato si v primeru vaše morebitne odjave od potovanja ne glede na naše Splošne pogoje pridržujemo pravico, da zadržimo 1.200 €/os. Ti posebni pogoji veljajo le za to potovanje.
Zaradi tega priporočamo sklenitev osnovnega zavarovanja rizika odpovedi, ki v primeru novonastale bolezni ali poškodbe vas ali sopotnika, s katerim se prijavljate na potovanje, zagotavlja vračilo VSEH dotedanjih vplačil (razen zneska za samo zavarovanje) ... Več o zavarovanju v zavarovalnih pogojih.
Kako velika bo skupina? V skupini bo od 10 do 14 oseb.
Kako je z ameriškim vizumom? Slovenski državljani vizuma za turistična in poslovna potovanja v ZDA do 90 dni ne potrebujemo. Potujemo lahko z veljavnim slovenskim potnim listom, imeti moramo tudi povratno letalsko vozovnico. Potni list mora veljati vsaj še 6 mesecev po koncu potovanja. Pred vstopom v ZDA je obvezna izpolnitev elektronske prijave za potovanje v ZDA preko sistema ESTA. Prijava je plačljiva in znaša 21 USD/os. Povezava do elektronskega obrazca (v angleščini): KLIK. Po želji lahko to uredimo za vas, v tem primeru je vaš strošek 30 €/os.
POZOR: če ste po 1. marcu 2011 potovali v Irak, Iran, Sirijo, Sudan, Libijo, Somalijo ali Jemen ali imate poleg slovenskega tudi državljanstvo katere od omenjenih držav, v ZDA ne morete več potovati na podlagi elektronske prijave (ESTA), ampak morate za vstop v ZDA pridobiti ustrezen vizum (pridobi se na ameriški ambasadi v Ljubljani).
Kako je s prehrano? Hrano za zajtrke si boste lahko kupili v trgovini ali pa si privoščili zajtrk v zajtrkovalnicah. Na otokih je velika izbira lokalnih tržnic in "take away-jev", ki sta cenovno dostopnejši možnosti, ter restavracij s kulinariko iz vsega sveta. Hrana v restavracijah je dražja kot pri nas. O možnostih prehrane boste na potovanju obveščeni pravočasno. Povsod bodo mogoči tudi nakupi hrane v trgovinah.
Havajska hrana je pestra kombinacija okusov različnih kultur – predvsem polinezijske, ameriške in azijske. Pogoste so sveže morske jedi in veliko tropskega sadja. Zelo priljubljena jed je "poke", narejena iz sveže surove ribe v marinadi iz sojine omake, sezamovega olja, avokada in druge zelenjave ter začimb. Če imate radi sveže, tropske in azijske okuse, vam bo havajska kulinarika gotovo všeč.
Koliko dodatnega denarja potrebujem, kakšne so cene? Žal vam na to vprašanje ne moremo zadovoljivo odgovoriti, saj so navade zelo različne (nakupovanje, izbira restavracij, morebitni dodatni izleti v prostem času ...). Vstopnine so vključene v ceno potovanja, glavnina zanimivosti je dostopna peš. Zato bo nujnih doplačil na tem potovanju le malo (predvsem prehrana in spominki).
Na potovanju bo tudi nekaj možnosti izbire dodatnih aktivnosti in izletov v prostem času, opisi z okvirnimi cenami so zapisani v programu.
Hrana v trgovinah je nekoliko dražja kot pri nas.
Cene hrane v restavracijah na Havajih so običajno višje kot na celini ZDA (in dosti višje kot pri nas), saj je večina hrane uvožena. Hrana v lokalnih restavracijah s hitro prehrano in "take away-jih" stane 10-20 USD (npr. poke skleda ali riž in meso s prilogo), sladica "shave ice" stane 5-8 USD, burgerji, sendviči in solate 12-20 USD, havajska hrana (npr. svinjina "kalua" ali "huli huli" piščanec s prilogi) in azijska kuhinja pa 15-25 USD na glavno jed. V običajnih restavracijah so glavne jedi 30-50 USD na jed ali več, še posebej če gre za morsko jed.
Pozor, cene so povsod napisane BREZ DAVKA, podobno kot v večini ZDA. Na računu bo davek dodan k ceni hrane in pijače, tako da je končna cena višja od tiste, ki je navedena v meniju. Pri plačilu v restavracijah je poleg davka običajna tudi napitnina, ki znaša 15–20% na znesek računa po davku. Napitnina je običajna tudi pri plačevanju taksijev, frizerja ... Neplačilo napitnine bi pomenilo, da je bilo s storitvijo nekaj narobe oz. je takšna gesta zelo nevljudna.
Kje menjati, pri nas ali v ZDA? V ZDA so zelo razširjene plačilne kartice (Visa, Mastercard). Z njihovo uporabo se izognete menjavi denarja in menjalnim provizijam. Na Havajih je mogoče v bankah in menjalnicah menjati EUR ali še preprosteje - dvigniti denar na bankomatih, ki so na Havajih precej pogosti. Čeprav najverjetneje ne boste potrebovali veliko gotovine, je priporočljivo imeti manjši znesek, okoli 100 USD, za primere, kjer kartica morda ne bo sprejeta.
Na lokalnih tržnicah, stojnicah s hrano in pri uličnih prodajalcih svežega sadja (npr. kokos, mango) pogosto sprejemajo samo gotovino, podobno je tudi v manjših lokalnih trgovinah in drugih lokalnih dejavnostih.
Vodenje potovanja? Skupino vodi izkušen turistični vodnik. Skrbel bo za nemoten potek potovanja in predstavil zanimivosti havajskega otočja.
Kako bomo potovali po Havajih? Potovali bomo predvidoma z 12 ali 15-sedežnim udobnim minibusom (ki ga bo vozil vodnik). V primeru manjše skupine bomo izbrali manjše vozilo. Med otoki bomo potovali z letalom, predvideni so trije krajši leti: Oahu-Kauai, Kauai-Maui in Maui-Oahu.
Ob kateri uri bodo zjutraj odhodi? Večinoma okrog 8. ure, v primeru daljših razdalj pa še kakšno uro prej. Tako bomo imeli tudi več časa za ogled številnih čudovitih prizorov v zavarovanih območjih izjemne naravne lepote, kjer bi lahko preživeli mesece ... Kdo ve, kdaj se bomo spet vrnili!
Kaj lahko pričakujem v nastanitvatvah? Nastanitve so skrbno izbrane, večinoma so preprostejši hoteli in apartmaji. V hotelih so v udobnih sobah ena ali dve široki »queen size « postelji in kopalnica. V apartmajih sta ponavadi dve spalnici, ki si delita kopalnico in dnevno sobo s kuhinjo.
Kako je z zdravstvenim zavarovanjem? Toplo priporočamo ureditev zdravstvenega zavarovanja z asistenco v tujini z visokim kritjem (vsaj 50.000 €). Zdravstveno zavarovanje Coris lahko uredite pri nas, cena dvojnega kritja (do 50.000 €) je 31,60 € ali 19,70 €, če se za zavrovanje odloči vsaj 7 oseb.
Kakšne bodo temperature v tem času? Kako se obleči? V septembru je vreme na Havajih še vedno zelo toplo in prijetno, saj je to obdobje poznega poletja. Gre za suho dobo, kar pomeni da so padavine relativno redke, so pa vseeno mogoči lokalni nalivi. Na Havajih so običajno prijetni vetrovi, zlasti ob obalah, ki pomagajo uravnavati vročino. Temperature so povprečno med 25 in 30 stopinjami, v višjih legah pa so temperature sorazmerno nižje, še posebej na vrhu vulkana, ki ga bomo obiskali (3.055 mnv, tu bo predvidoma 5-10 stopinj). Poleg lahkih poletnih oblačil priporočamo tudi nekaj toplejših kosov, predvsem za večere, za obisk višje ležečih predelov in za močno klimatizirane prostore in letala.
Nujna oprema? Fotoaparat z dovolj spomina, manjši nahrbtnik, lahki pohodni čevlji, zaščita proti soncu. Več o priporočeni opremi - prtljagi bomo povedali tudi na sestanku približno mesec pred odhodom.
Kakšne so vtičnice? Napetost je 110 V, potrebovali boste vmesni člen - adapter za ZDA. Kupiti ga je mogoče na letališčih ali na spletu.
Potovanje z otroki? Z otroki imamo na potovanjih dobre izkušnje. Največ je odvisno od njihovih staršev, od priprave otrok na potovanje, od igrač, ki jih vzamejo s seboj. Morda najnapornejši del potovanja je dolg polet z letalom, ki si ga odrasli znamo skrajšati z dobro knjigo, filmi ali spanjem, otroci pa potrebujejo pri tem nekaj pomoči in zaposlitev. To potovanje je primernejše za nekoliko starejše otroke, ki jih že zanimajo vsebine v programu.
Ali bo pred potovanjem sestanek udeležencev potovanja? Sestanek vseh prijavljenih bo mesec pred odhodom. Predstavili bomo program, podali informacije o potovanju in odgovorili na vsa vaša vprašanja. Na sestanku bomo ponudili tudi možnost rezervacije nekaterih aktivnosti (zaradi zagotovitve prostih mest) in zavarovanja Coris.
Lahko v ZDA potujem z osebno izkaznico? Žal ne, potrebovali boste potni list. Svetujemo vam, da preverite veljavnost svojih potnih listov in v primeru neveljavnosti starega vlogo za izdajo novega vložite vsaj tri tedne pred odhodom. Potni list mora biti veljaven še vsaj šest mesecev po izstopu iz ZDA.
Ali je mogoče plačilo na več obrokov? Seveda. To je smiselno ob zgodnji prijavi, ko je do odhoda še več mesecev. Postopek je preprost. Po prejemu našega računa najprej s plačilom akontacije potrdite svojo prijavo. *Tudi akontacija je lahko po dogovoru ob plačilu v obrokih nekoliko nižja. Za preostali znesek si lahko na svoji banki s predložitvijo računa Turistične agencije Nasmeh uredite trajnik - plačilo v več enakih obrokih. Zadnji obrok v primeru plačila s trajnikom naj bo plačan najpozneje dva tedna pred odhodom.
Vas zanima še karkoli o potovanju? Pišite nam ali nas pokličite in z veseljem vam bomo odgovorili.
Preprosto, po e-pošti nam pošljete svoje podatke: ime in priimek (enako kot v potnem listu!), naslov stalnega bivališča, datum rojstva, telefon, kjer ste dosegljivi, in scan ali fotografijo potnega lista.
Po prejemu vaših podatkov vam po pošti pošljemo račun - prijavnico. Prijavo potrdite s plačilom akontacije 1200 EUR na naš bančni račun. *Razlika se poravna do mesec pred odhodom.
Prosimo, da račun poravnate na naš transakcijski račun IBAN: SI56 6100 0000 7462 945, odprt pri Delavski hranilnici, d. d. (Swift/BIC: HDELSI22), namen Havaji, v polje sklic vpišete številko računa brez letnice, koda namena: SCVE, prejemnik: Damjan Jevšnik, s. p., Dobrič 25, 3313 Polzela.
Prijavite se lahko tudi v naši pisarni po predhodni najavi. Vsi podatki za plačilo bodo navedeni tudi na računu.