Zelen otok čarobne narave

Japonska - Kjušu

20
Oct
2025
09
Oct
2025
12 dni
Hoteli z zajtrki
3690 EUR
EUR

3490

Ob prijavi do
31. 7. 2025

Kratek opis

Po desetletju našega navdušenja nad Japonsko in Japonci smo pripravili novo potovanje. Otok Kjušu je najjužnejši od štirih velikih otokov in ima tudi milejše podnebje. Zlasti na jugu otoka subtropsko podnebje omogoča pridelavo riža, čaja in tobaka. Zaradi svoje geografske lege na vstopu v Japonsko ima Kjušu burno zgodovino. Vseeno je do danes ostal precej kmetijski, najbolj pa preseneča njegova narava. Otok Kjušu in Japonsko bomo zato na tem potovanju doživeli drugače, veliko pozornosti bomo namenili naravnim lepotam. Navdušil nas bo mogočni vulkan Aso z največjim aktivnim kraterjem na svetu. Občudovali bomo slikoviti soteski Kikuči in Takačiho s slapovi in s starodavnimi legendami. Odpluli bomo tudi na manjši zelen otok Jakušima. Starodavni gozdovi in pravljična drevesa pokrita z lišaji in mahovi navdihujejo številne zgodbe za filme. Kar polovica Jakušime je nacionalni park. Poleg narave bomo spoznali tudi Nagasaki, staro trgovsko mesto in kraj spomina na tragičen dogodek ob koncu 2. svetovne vojne. V Čiranu se bomo vrnili v čas samurajev. Kraja Beppu in Yufuin nas bosta razvajala z vročimi vrelci in s čudovitimi pogledi na pokrajino ob vznožju gore Yufu. Sprehodili se bomo tudi po tradicionalno urejenih japonskih vrtovih. Kjušu je drugačen v marsičem, njegove naravne lepote pa so nepozabno doživetje.

Program potovanja

1. dan, 9 okt 2025

Let na Japonsko

Prevoz iz Ljubljane do Letališča Dunaj. Let na Japonsko, na otok Kjušu, s prestopanjem v Tajpeju. Zaradi leta proti soncu bo ta dan krajši. Pristanek v Kumamotu popoldne naslednji dan.

2. dan, 10 okt 2025

Prihod na otok Kjušu

Nočitev v Kumamotu

Predviden pristanek v Kumamoto v popoldanskih urah. Kumamoto leži v osrčju Kjušuja in slovi po enem najlepših japonskih gradov, v bližini pa se razprostira mogočni vulkan Aso z največjim aktivnim kraterjem na svetu. Namestitev v prijetnem hotelu in nočitev.

3. dan, 11 okt 2025

Soteska Takačiho in starodavni vulkan Aso

Nočitev v Kumamotu

Vožnja skozi malo poseljeno kmetijsko pokrajino Minami Aso, obiščemo razgledno točko Aobonodsto Kugino. Prihod v slikovito sotesko Takačiho in voden sprehod, kjer bomo lahko občudovali razglede in spoznali številne starodavne legende, povezane z območjem Takačiho. Ob primernem vremenu in vodostaju je možnost, da s čolni odplujemo po soteski med navpičnimi stenami in slapovi (doplačilo 3000 JPY na čoln in 1000 JPY/os.).

Nadaljujemo do aktivnega vulkana Aso. Starodavna kaldera vulkana je ena največjih na svetu, s premerom 25 kilometrov in obsegom kar 128 kilometrov. V središču kaldere se dvigajo aktivni vulkanski vrhovi, vključno z goro Nakadake, kamor se povzpnemo z avtobusom (seveda le ob primernih pogojih - dostop do kraterja je odvisen od stopnje vulkanske aktivnosti in emisij plinov, ki jih lokalne oblasti natančno spremljajo). Sprehod ob kraterju in planoti Sunasenri, po pravi lunarni pokrajini pepela in vulkanskih kamnin. V primeru, da zaradi neugodnih razmer ne bomo mogli dostopati do kraterja, si bomo ogledali Aso Volcano Museum (vstopnina 1100 JPY na osebo). Pred povratkom se ustavimo še pri Komezuki, simpatičnem majhnem vulkanu. Vrnitev v Kumamoto in nočitev.

4. dan, 12 okt 2025

Zgodovinski Nagasaki

Nočitev v Kumamotu

Po zajtrku se bomo z vlakom odpravili v Nagasaki (približno 2 uri vožnje), mesto z bogato in tudi tragično zgodovino. Zaradi bližine azijski celini je pristaniško mesto Nagasaki že stoletja igralo pomembno vlogo v zunanjetrgovinskih odnosih. V času japonske izolacije je bilo najpomembnejše pristanišče odprto za tuje trgovce.

Nagasaki pa je bilo tudi drugo mesto po Hirošimi, uničeno z atomsko bombo ob koncu druge svetovne vojne. Obiščemo Atomic Bomb Museum in Nagasaki Peace Park. Enostaven črn monolit označuje epicenter eksplozije.

Raziskovali bomo zgodovinsko trgovsko četrt Dejima, umetno narejen otok z obsegom pol kilometra, kjer so nekoč v izolaciji prebivali edini tujci v celotni državi - Portugalci in nekoliko kasneje še Nizozemci.

5. dan, 13 okt 2025

Samuraji v Čiranu in Kagošima

Nočitev v Kagošimi

Z jutranjim vlakom nadaljujemo pot proti jugu, na polotok Satsuma, v kraj Kagošima. V hotelu odložimo prtljago, nato pa se podamo še južneje v kraj Čiran, kjer obiščemo ohranjeno zgodovinsko četrt z avtentičnimi samurajskimi hišami in vrtovi, ki so stari približno 250 let. Ogledamo si odličen Muzej miru, ki nudi nekoliko drugačen pogled na vojno in na japonske vojaške pilote, ki so se med 2. svetovno vojno žrtvovali za domovino. Povratek v Kagošimo, kjer obiščemo park s čudovitim pogledom na vulkan Sakurajima in zaliv Kinko. Prost večer za kozarček pijače shōchū iz sladkega krompirja, medtem ko opazujemo dim, ki se dviga iz vulkana na drugi strani zaliva.

6. dan, 14 okt 2025

Otok Jakušima

Nočitev na Jakušimi

Zjutraj s katamaranom Toppy & Rocket odplujemo na otok Jakušima (dve uri plovbe), ki bo zagotovo eden vrhuncev naše poti. 

Razlog za naš obisk je čudoviti Nacionalni park Jakušima, ki pokriva skoraj polovico površine otoka. Izlet po krožni cesti okoli otoka. Ustavimo se pri čudovitih slapovih Okonotaki in Senpironotaki. Vožnja po slikoviti panoramski cesti na zahodni strani otoka Seibu Rindo (znani tudi kot West Forest Trail) velja za eno najlepših voženj na Japonskem. Ozka gozdna cesta je del Unescove svetovne naravne dediščine, okrog nas bodo neokrnjeni gozdovi in divji živalski svet. Kopanje v naravnem kopališču ob morju Hirauchi Sea Onsen in obisk plaže Nagata. Vključeno je “bento” kosilo.

7. dan, 15 okt 2025

Otok Jakušima

Nočitev v Kagošimi

Izlet globoko v gozdove Shiratani Unsuikyo. Rezervat slovi po čarobnih gozdovih, kjer drevje preraščajo lišaji in mahovi, po starodavnih cedrah in osupljivi pokrajini, ki je bila navdih za animirani film Princesa Mononoke studia Ghibli. Sprehodimo se skozi bujno naravo, ki je del UNESCO-ve svetovne naravne dediščine, 5-6 km nezahtevne hoje (težavnost je označena kot 2/5). Trajanje hoje bomo prilagodili vremenskim razmeram. Izlet vključuje “bento” kosilo. Popoldne odplujemo nazaj v Kagošimo, kjer prenočimo.

8. dan, 16 okt 2025

Peklenski vrelci v Beppu

Nočitev v Beppu

S šinkansenom zapustimo skrajni jug otoka Kjušo in se odpeljemo v Beppu. Beppu je eno najbolj znanih japonskih letovišč z vročimi vrelci in ponuja pestro izbiro različnih razvajanj. Lahko se boste sprostili v običajnih onsenih, blatnih kopelih, peščenih vulkanskih kopelih ali parnih kopelih. 

Obiščemo Peklenske vrelce (Hells of Beppu), ki si jih je bolje ogledati, kot pa se v njih kopati. Prosto za kosilo v Jigokumushi Kobo Steam Cooking Center, kjer si boste kosilo skuhali kar sami na pari. Že stoletja so ljudje za kuhanje hrane izkoriščali naravno vročo paro. Nastale jedi se imenujejo "Hell Steam Cuisine" (hrana na peklenski pari) in so preproste ter zelo zdrave zaradi nežnega načina kuhanja brez dodatkov. Naravna para, polna mineralov, naj bi prav tako poudarila pravi okus jedi. S seboj lahko prinesemo svoje sestavine ali kupimo različne cenovno ugodne pripravljene krožnike zelenjave, mesa, morskih sadežev, riža in drugih jedi, cene so med 150 in 4000 jeni, večina “normalnih porcij” stane okoli 1500 jenov. Zvečer se sprostimo v eni izmed kopeli po izbiri. Zagotovo se bo za vsakega našlo kaj :). Nočitev v Beppu.

9. dan, 17 okt 2025

Idilični Yufuin

Nočitev v Beppu

Odpravimo se na izlet v Yufuin, idilično gorsko mestece, znano po svoji naravni lepoti in termalnih vrelcih. Leži ob vznožju gore Yufu in je priljubljeno med ljubitelji narave, sprostitve in tradicionalnih japonskih kopališč - onsen. Očarljive tradicionalne hiške dajejo občutek kot iz drugega časa. Mestece je polno galerij, butikov in kavarnic. Sprehodimo se po sprehajalni poti do prijetnega jezera Kinrinko (1.5 km v eno smer). Možnost obiska onsena, nato vrnitev v Beppu. Popoldne lahko obiščemo opice na bližnjem hribčku Takasakiyama ali si privoščimo še kakšno kopališče.

10. dan, 18 okt 2025

Grad in japonski vrtovi v Kumamotu

Nočitev v Kumamotu

Zapustimo Beppu in se vrnemo nazaj v Kamumoto. Popoldne si ogledamo veličasten grad, ki velja za enega najlepših gradov na Japonskem, nato se sprehodimo po izjemnem tradicionalnem japonskem vrtu Suizenji Jojuen Garden. Morda za večerjo poskusite lokalno specialiteto - surovo konjsko meso imenovano basaši.

11. dan, 19 okt 2025

Soteska Kikuči in povratek domov

Zjutraj se bomo odpravili na krajši izlet v sotesko Kikuči, nedaleč od Kumamota. Sprehodili se bomo po prijetnih sprejahalnih poteh, obdanih z bujno vegetacijo, prečkali lesene mostove in občudovali slapove.

Povratek v Kumamoto, prosto za kosilo in krajša vožnja na letališče, od koder poletimo proti domu, s krajšim prestopanjem v Tajpeju.

12. dan, 20 okt 2025

Prihod domov

Pristanek v jutranjih urah na Dunaju in prevoz do Ljubljane.

 

Dodatne informacije

Cena vključuje:

  • povratni let z bližnjega letališča z vsemi taksami,
  • povratni prevoz iz Ljubljane do letališča in nazaj,
  • povratni letališki transfer v Kumamotu s taksiji,
  • 7-dnevna karta JR Pass Kjušu za prevoze po Japonski z vlaki, tudi s hitrim vlakom šinkansen,
  • trajekt na otok Jakušima,
  • povratni avtobusni prevoz v Čiran,
  • nastanitve z zajtrki v dvoposteljnih sobah v japonskih hotelih z dobrimi ocenami gostov,
  • štiri avtobusne izlete z lokalnim in slovenskim vodnikom: na vulkan Aso in v sotesko Takačiho, okoli otoka Jakušima, gozdovi Shiratani Unsuikyo (otok Jakušima), soteska Kikuči,
  • vse vstopnine po programu: japonski vrtovi Suiyenji Jojuen, grad Kumamoto, soteska Kikuči, Hells of Beppu (trije vrelci), gozdovi Shiratani Unsuikyo, Chiran Samurai District, Peace Museum Chiran, muzej Nagasaki Atomic Bomb, četrt Dejima,
  • kakovostno slovensko vodenje,
  • organizacijo potovanja in DDV.

 

Nujna doplačila  (*menjalni tečaj december 2024: 1 € = 159 ¥):

  • mestni promet, ki ni vključen v karto JR Pass, v krajih Kumamotu, Nagasaki, Kagošima, Beppu in Yufuin (plačuje se sproti, od 160 do 350 ¥ na vožnjo, skupaj okoli 30 €/os., glede na lokacije hotelov),  
  • prehrana, razen zajtrkov, ki so vključeni (več o prehrani v nadaljevanju).

 

Možna doplačila:

  • morebitne vstopnine in ogledi v prostem času,
  • enoposteljna soba 350 €,
  • turistično zavarovanje z asistenco Coris  - 30,60 €/os. (kritje do 50.000 €), ob vsaj 7 osebah velja skupinska cena 19,70 €/os.,
  • osnovno zavarovanje rizika odpovedi 4,7 % cene potovanja - sklepa se lahko le ob prijavi, zavarovalni pogoji

 

Velikost skupine? Skupina bo majhna, predvidenih je 10 do 20 oseb.

Kje menjati denar, pri nas ali na Japonskem? Nakup japonskih jenov ( ¥) priporočamo že v Sloveniji. Menjava gotovine je seveda mogoča tudi na Japonskem, vendar je menjalni tečaj večinoma manj ugoden. Priporočamo, da imate s seboj dovolj gotovine, saj kreditnih kartic ne sprejemajo povsod.

Je mogoče plačevati s karticami? S kreditnimi karticami je mogoče plačevati le ponekod (npr. na letališču, v večjih trgovinah in v večjih restavracijah ...).

Dvigovanje gotovine na številnih japonskih bankomatih s karticami Maestro, ki so bile izdane izven azijsko-pacifiške regije, Kanade in Nizozemske, ta čas ni mogoče.

Prav tako večina bankomatov ne sprejema kreditnih kartic (Mastercard, Visa), ki niso bile izdane na Japonskem. Tuje kreditne kartice sprejemajo le bankomati na pošti in v trgovinah 7-Eleven, provizije za dvigovanje gotovine s kreditnimi karticami pa so visoke.

Kako je z napitninami? Napitnine na Japonskem niso v navadi. Če bi vseeno želeli nekomu plačati napitnino za dobro opravljeno delo, je zelo pomembno, da denar osebi vedno izročite v kuverti.

Prehrana? Preprosti zajtrki so povsod vključeni v ceno namestitve. Kosila in večerje: najrazličnejša okusna hrana je najugodnejša na tržnicah in stojnicah, bolj razširjene so cenejše restavracije, ki ponujajo obroke po cenah od 4 do 12 € (od 500 do 1500 ¥), npr. rezance z zelenjavo/mesom, riž s karijem, juhe, v navadi je pitje čajev. Priporočamo pokušino čim več japonskih jedi. Japonci namreč slovijo po odlični, sveže pripravljeni in zelo pestri prehrani in izboru najrazličnejših jedi, tudi evropskih. Njihovi jedilniki so najpogosteje sestavljeni iz tofuja, riža, morske hrane in seveda sušija, ki je na Japonskem priljubljena jed. Trgovinic in avtomatov s prigrizki je veliko. Posebej so priljubljeni »bento boxes «, ki so zelo lepo pakirani v zabojčkih in zaviti v ovijalni papir. Japonska hrana je tudi na seznamu svetovne dediščine v okviru organizacije UNESCO. Če pa bi želeli poskusiti kakšno njihovo specialiteto, npr. kobejsko govedino, so cene višje. Specialiteta otoka Kjušu je tonkotsu ramen, japonska "krepka" juha s svinjino.

Lahko hrano vzamem tudi s seboj? Na Japonsko žal ni dovoljeno vnašati hrane.

Kako bomo potovali po deželi? Kyušu bomo prevozili večinoma z vlaki. Vlaki na Japonskem so zelo čisti, urejeni in udobni, z njimi je prijetno potovati. Vozijo izjemno natančno po voznem redu - ko kazalec obrne minuto, vlak spelje. Čeprav je na vlakih dovoljeno jesti in piti, so ti vedno brezhibno čisti, saj so Japonci navajeni, da za seboj pospravijo in odnesejo smeti. Na vlakih so stranišča, ki so prav tako zelo čista. Japonci se na vlaku nikoli glasno ne pogovarjajo po telefonu ali med seboj. Večina med vožnjo bere knjige ali brska po internetu.

Prtljaga? Priporočamo kovček ali potovalko na kolesih ter manjši nahrbtnik za mesta in izlete.

Kaj lahko pričakujem v nastanitvah? Nastanitve smo skrbno izbrali, so na osrednjih lokacijah in imajo dobre ocene gostov. Hotelske sobe so prijetne in čiste, le nekoliko manjše kot v Evropi. Posteljnina, brisače, gel za prhanje in šampon so povsod vključeni, prav tako sušilnik za lase. Ponekod so v sobi tudi zobne ščetke za enkratno uporabo in prave japonske pižame. V sobi je navadno tudi grelnik vode za čaj.  

Potujete sami in ne bi želeli doplačati enoposteljne sobe? Sporočite nam ob prijavi, da ste pripravljeni deliti sobo s sopotnikom/sopotnico. Če nam ob prijavi sporočite, da ste pripravljeni deliti sobo, a se morda primeren sopotnik/sopotnica do odhoda ne bi našel, stroške enoposteljne sobe pokrijemo mi.

Kakšne bodo temperature? Kako se obleči? Okrober je odličen čas za potovanje na otok Kjušu, saj se v oktobru ponavadi pričakuje stabilno, suho in pretežno jasno vreme, lahko pa je tudi spremenljivo. Temperature bodo čez dan od 20 do 25°C, ponoči od 10 do 15 °C. Jakušima je subtropski otok, zato so tam temperature še kakšno stopinjo višje kot na Kjušuju. Jakušima je znana po svoji bujni vegetaciji, zato se tu pričakuje bolj vlažno vreme in možnost kakšne plohe, kljub temu da so poletni monsuni oktobra že mimo. Ker so pohodiške poti na Jakušimi pogosto mokre, priporočamo dobro obutev (nizki pohodni čevlji) in zaščito pred dežjem.

Se na potovanju veliko hodi peš? Hoja je sestavni del tega potovanja. V programu je predvidenih nekaj lažjih pešpoti (otok Jakušima, soteski Takačiho in Kikuči, vulkan Aso, planota Sunasenri, sprehod do jezera Kinrinko). Peš si bomo ogledovali tudi mesta in mesteca, parke, muzeje in naravne zanimivosti. Peš bomo šli s postaj do bližnjega hotela (200 do 600 m). Na koncu nekaterih dni se bo torej nabralo kar precej korakov. Zato je za sproščeno udeležbo na potovanju potrebna običajna telesna pripravljenost ter udobni čevlji, v katerih se boste dobro počutitili. Na Jakušimi bodo morda prav prišli tudi nizki pohodni čevlji.

Ali potrebujemo vizum? Slovenski državljani vizuma za bivanje do 90 dni ne potrebujemo. 

Po uradnih podatkih japonskega veleposlaništva mora potni list veljati do konca potovanja, vendar priporočamo veljavnost vsaj še 6 mesecev po koncu potovanja, saj imajo nekatere letalske družbe svoje pogoje.

Vir: Veleposlaništvo Japonske v Sloveniji: https://www.si.emb-japan.go.jp/itpr_si/konzularne_informacije_o_vizumih.html

Vir: Japonska nacionalna turistična organizacija: https://www.japan.travel/en/plan/visa-info/

Any foreign visitor entering Japan must have a valid passport for the duration of their stay.

Sedežni red na letalu? Sedenje skupine na letalu skupaj ni več samoumevno, kot je bilo nekoč. Žal je trend, da postajajo vse storitve na letih plačljive, celo sedenje dveh oseb skupaj, tudi pri "klasičnih" letalskih prevoznikih. Včasih se je mogoče za sedenje skupaj brezplačno dogovoriti ob prijavi na let na letališču, zanesljivo pa je sedenje skupaj samo, če se to doplača. Znesek doplačila je od prevoznika do prevoznika različen, lahko preverimo in uredimo za vas. 

Ali je mogoče plačilo na več obrokov? Seveda. To je smiselno ob zgodnji prijavi, ko je do odhoda še več mesecev. Postopek je preprost. Po prejemu našega računa najprej s plačilom akontacije potrdite svojo prijavo. *Tudi akontacija je lahko po dogovoru ob plačilu v obrokih nekoliko nižja. Za preostali znesek si lahko na svoji banki s predložitvijo računa Turistične agencije Nasmeh uredite trajnik - plačilo na več enakih obrokov. Zadnji obrok v primeru plačila s trajnikom naj bo plačan  najpozneje dva tedna pred odhodom.

Ali bomo imeli pred odhodom še kakšen sestanek? Sestanek vseh udeležencev potovanja bo približno mesec pred odhodom. Na sestanku bomo potovanje podrobneje predstavili in odgovorili na vsa vprašanja.

Vas zanima še kaj o potovanju? Pišite nam ali nas pokličite in z veseljem vam bomo odgovorili. 

 

Kako se prijavim?

Preprosto, po e-pošti nam pošljete svoje podatke: ime in priimek (enako kot v potnem listu!), naslov stalnega bivališča, datum rojstva in telefon, na katerega ste dosegljivi. Potrebovali bomo tudi scan ali fotografijo vašega potnega lista.

Po prejemu vaših podatkov vam po pošti pošljemo račun - prijavnico. Prijavo potrdite s plačilom akontacije 1200 EUR na naš bančni račun. *Razlika se poravna do mesec pred odhodom.

Prosimo, da račun poravnate na naš transakcijski račun/IBAN: SI56 6100 0000 7462 945, odprt pri Delavski hranilnici, d. d. (Swift/BIC: HDELSI22), namen Japonska, v polje sklic vpišete številko računa brez letnice, koda namena: SCVE, prejemnik: Damjan Jevšnik, s. p., Dobrič 25, 3313 Polzela. Vsi podatki za plačilo bodo navedeni tudi na vašem računu - prijavnici.

Prijavite se lahko tudi v naši pisarni po predhodni najavi.